معرفی سفیر یا نمایندگی
اقتصاد

برنامه همکاریهای اقتصادی فی مابین ایران و فنلاند برای سال 1396

(2017)  

 

شاخصهای اقتصادی سال 2016 فنلاند

 

 

صادرات

میلیارد یورو

واردات

میلیارد یورو

صادرات فنلاند به ایران میلیون یورو

صادرات ایران به فنلاند میلیون یورو

نرخ تورم

نرخ رشد

نرخ بیکاری

57/1

53/5

حدود 40 میلیون

حدود 5 / 2

میلیون

4/0%-

2/0-%

4/9 درصد

 

تولید ناخالص داخلی سرانه:

در سال 2016  ؛ 800/41 يورو  اعلام شده است.

توليد نا خالص داخلی :

230 میلیارد دلار در سال 2016 . 

رشدGDP : در سال 2016 ،  % 0/9 بوده است.

 

رتبه اعتباری:

16 سپتامبر 2016 AA+  (از سوی موسسات Fitch , Moody , S&P )

 

از نظر نوآوری رتبه 4 جهان در سال 2015 بر اساس گزارش WIPO (سازمان جهانی مالکیت معنوی)

 

نرخ بيكاري  :

نرخ بيكاري در سال 2016 به رقم 1/9 رسيد كه در مقايسه با سال 2015  ( 4/0 در صد ) 9 دهم کاهش داشته است.

میزان نیروی کار:  675 / 2 میلیون نفر (سال 2016) 4/4% در بخش کشاورزی ، 5 / 15% صنعت ، 1 / 7 % ساختمان ، 3 / 21% تجارت ، 3 / 13% مالیه ، بیمه و خدمات ، 9/9% حمل و نقل ارتباطات ، 8 / 25% خدمات عمومی.

 

متوسط حقوق در فنلاند حدود 2800 تا 3100 یورو (2016 ) و متوسط هزینه زندگی حدود 2000 تا 2500 یورو.

 

جایگاه جهانی اقتصاد فنلاند: رتبه 7 از بین 140 کشور و با امتیاز 5/5 (2015 منبع: World Economic Forum )

 

تورم :

تورم در سال 2016 ؛ چهار دهم در صد گزارش شده است. در سال جاری نیز همین مقدار پیش بینی میشود.

 

شرکای مهم تجاری فنلاند :

آلمان ، روسیه ، سوئد ، دانمارک و هلند

 

 

ميزان جذب سرمايه خارجي:

5/153 میلیارد دلار تا دسامبر  2016  . كشور هاي سرمايه گذار  عبارتند از : سوئد ( 52 در صد ) هلند (‌16 در صد ) دانمارك ( 7 در صد) لوكزامبورك- آلمان – بريتانيا- آمريكا- اتريش-فرانسه وژاپن

 

ميزان سرمايه گذاري فنلاند در خارج از كشور :

6/140 میلیارد دلار تا دسامبر 2016 . كشور هايي كه فنلاند سرمايه گذاري كرده است عبارتند از :سوئد (31 در صد )كشورهاي بنلوكس ( 27 در صد )- ايرلند - امريكا – كانادا.

 

-فنلاند در هر حیطه ای و در سطوح مختلف سرمایه و سرمایه گذار بر اساس قوانین داخلی خود می پذیرد و همچنین مبادرت به مشارکت در سرمایه گذاری در خارج از کشور نیز می نماید.

 

-در باره رقابت پذیری صنعتی محصولات تولیدی فنلاند و یا با مشارکت خارجی ، از کیفیت ، دوام  و تکنولوژی مناسب و به روز برخوردار بوده و تولیدات فنلاند جزء تولیدات خوشنام در جهان و اتحادیه اروپا محسوب میشود با این حال در قیمت تمام شده و نهائی بعضا بالاتر از قیمت تولیدی دیگر کشورها قرار گرفته و از این جهت قادر به رقابت با کشورهای مطرح همچون آلمان ، ایتالیا و فرانسه نیست.

-در بخش تولید لبنیات فنلاند از مزیت نسبی خوبی برخودار بوده و تولیدات متنوع خود را به کشورهای اسکاندیناوی و روسیه نیز صادر میکند.

-دربخش کشاورزی فنلاند علی رغم داشتن زمینهای زیاد کشاورزی بجهت سرما و زمستان طولانی و کافی نبودن افتاب ، از مزیت زیادی برخوردار نیست.

-در گردشگری ، طبیعت گردی ، اکو توریسم ، توریسم ورزشی ، توریسم زمستانی و ورزشهای زمستانی این کشور مزیتهای زیادی داشته و آینده توریسم در فنلاند روشن و بسرعت در حال گسترش می باشد.

-در فنآوری و HiTch نیز فنلاند مزیتهای خوبی داشته و تاسیسات و کارخانجات تولیدی خوبی در این بخش در اختیار دارد.

-سهم مستقیم سفر و توریسم در جی دی پی فنلاند در سال 2014 با 1 / 2 % حدود 4/4 میلیارد یورو و برای سال 2015 5/4 میلیارد فرض میشود. تا سال 2025 پیش بینی شده است سهم این بخش با 1/6 میلیارد به 4/2% جی دی پی برسد. با مشارکت کلیه بخشها و مشاغل فرعی صنعت توریسم تا سال 2025 تصور میشود با 2/18 میلیارد یورو به 3/7% جی دی پی بالغ شود. (منبع: شورای جهانی سفر و توریسم World Travel & Tourism Council – سال 2015 )

 

 

 

 

 

توانمندیهای اقتصادی فنلاند

دولت فنلاند توانسته است ظرف چند دهه اقتصاد خود را به مرفه ترین اقتصاد و این کشور را به با ثبات ترین جوامع جهان تبدیل نماید. در دهه 50 میلادی اقتصاد فنلاند ، اقتصادی بر مبنی کشاورزی و تولید مواد اولیه بود. هم اکنون این کشور در بالاترین رده های رشد و توسعه اقتصادی ، تکنولوژیک و اجتماعی جهان قرار دارد.

مهمترین محصولات صنعتی فنلاند کاغذ ، تخته و الوار، لوازم الکترونیک و محصولات فلزی می باشد. در کنار این مهندسی و صنایع با تکنولوژی بالا مهم ترین بخشهای صنعت در فنلاند محسوب میشوند.

فنلاند هم اکنون بالاترین کادر تخصصی در تکنولوژی پاک  ، جنگلداری ، فلزات و ماشین آلات ، صنایع مخابراتی و خدمات مرتبط  ، و بهداشت و سلامت را در اختیار دارد که فضای مناسب و مطلوبی را برای هر سرمایه گذار و تولید کننده صنعتی در سطح بین الملل در اختیار میگذارد.

 

 

سیستم مالیاتی

مالیات شرکتها از 5/ 24%  در سال 2014 هم اکنون به 20% کاهش یافته و برای کلیه فعالیتها نظیر مالیات بر فروش ، سود حاصل از درآمد ، سود سهام ، عنوان تجاری  و حق امتیاز و درآمدهای مالیاتی ، یکسان تعیین شده است. میزان مالیات بر ارزش افزوده در فنلاند نیز 24% است. برای مواد غذایی کاهش مالیات تا 14% در باره رستورانها ، و خدمات مواد غذایی اعمال میشود. در باره کلیه محصولات فرهنگی و انتشاراتی ، دارو ، ورزش و خدمات مرتبط ، حمل و نقل مسافر ، هتل و اقامت ، فعالیت رسانه ای ، فرهنگی و سرگرمی ، و غیره نیز 10% مالیات وضع شده است.

 

آشنایی با اهم شاخصهای اقتصادی فنلاند

از نظر ثبات اقتصاد کلان ، فنلاند دارای بهترین وضعیت ممکن بر اساس برآورد  موسسات اعتبار سنجی جهان نظیر Fitch Ratings  و  Moody  بوده و رده AA+    و AAA   را   در مالیه عمومی ، وضعیت با ثبات اقتصادی ، درآمد سرانه بالا ، ثبات سیاسی و اقتصادی واضح و قابل راستی آزمایی و سیستم بی نقص استقراض و بدهی را دارد.

مهارتهای حرفه ای

نیروی کار فنلاند جزو ماهر ترین و به روزترین نیروی کار در جهان محسوب میشود. همکاری نزدیک و سیستمی فی مابین دانشگاههای فنلاند و مراکز تجاری – اقتصادی از مهم ترین دلایل موفقیت اقتصادی این کشور محسوب میشود.

بر اساس گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد ، فنلاند بهترین و بیشترین بخش و دسترسی به محققین و مهندسین را در اختیار داشته که توسط بهترین سیستم آموزشی در جهان آموزش دیده اند. همچنین نیروی کار در فنلاند نسبت به دیگر کشورهای نوردیک ارزانتر تصور میشود. بیش از یک سوم نیروی کار فنلاند دارای آموزش عالی و یا بالاترهستند.

بر اساس گزارش سال 2015 مجمع جهانی اقتصاد ، فنلاند به ترتیب:

-        اولین رده توسعه انسانی

-        بهترین سیستم آموزش و تعلیم

-        بهترین سیستم بهداشت و آموزشهای اولیه

-        اولین رده نوآوری در علم و صنعت

-        اولین کشور حوزه اروپا در بخش روشهای آموزشی ظرف 15 سال گذشته 

-        رده دوم در نیروی کار حرفه ای

-        رده دوم در سیستم آموزشی

-        رده سوم در کمترین حد فساد سیستمی در جهان

-        چهارمین اقتصاد رقابتی جهان ( از بین 144 کشور)

-        چهارمین کشور در هوشمندی (از بین 60 کشور)

را داراست.

خلاقیت در روشها

پایه های مزیتهای مهم جامعه فنلاند نظیر کارائی و رقابت پذیری ، برابری فرصتها برای همه و اعتماد سیستم به فرد طی سالها پیشرفت کرده است. هم اکنون این کشور بر روی یافتن روشهای خلاقانه حل مشکلات متمرکز می باشد. مشخصه ممتاز اقتصاد فنلاند ، دانش بنیان بودن و توانائی در خلاقیت هست. فنلاند جزو ده کشور اول دنیا در هزینه کرد تحقیق و توسعه سرانه است. شرکتها و افراد در فنلاند بسرعت با تکنولوژیهای نوین و در حال ظهور منطبق و هماهنگ میشوند بنوعی که این کشور هم اکنون  بستر مناسبی برای راه حلها و فنآوریهای نوین محسوب میشود.

عموم سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی در فنلاند مرتبط با فعالیتهای دانش محور می باشد.   

 

  جامعه با ثبات

بعنوان شرط ضروری ثبات سیاسی هر جامعه برای شکل گیری ثبات اقتصادی ، بنیاد صلح ، برای دو سال متوالی فنلاند را جزو با ثبات ترین کشور (2014 و 2015 ) اعلام کرده است. مبانی اعلام فوق بر اساس سه شاخص ثبات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی و حداقل 100 زیر شاخص شامل خدمات اجتماعی ، توزیع درآمدها ، حقوق انسان و قدرت اجرای قانون عنوان شده است.

-مهمترین بخشهای فعالیت اقتصادی فنلاند:

اقتصاد زیستی ، تحقیق و توسعه ، کلینتک ، بهداشت و رفاه ، ارتباطات ، صنایع ، معدن ، توزیع ، سفر و گردشگری می باشد. 

اقتصاد زیستی به عنوان موج جدیدی در اقتصاد ، هم اکنون در فنلاند در حال رشد است. این کشور هم اکنون با هدف کاهش مصرف کربن و سوختهای فسیلی ، سیستم کارای مصرف انرژی را بر اساس استفاده از منابع تجدید پذیر و مواد قابل بازیافت را پیش میبرد. بیواقتصاد رشد صادارتی بیش از 60 میلیارد یورو ، فرصتهای جدید اقتصادی ، و افزایش بهره وری  با مراعات و احترام به محیط زیست را فراهم کرده است.  بیواقتصاد اصطلاحا به معنای اقتصادی است که با استفاده از منابع بیولوژیکی ،  آنها را به غذا ، انرژی و دیگر محصولات تبدیل میکند. در این ارتباط فنلاند بهترین منابع انسانی را در اختیار دارد.

حوزه جنگل یک پنجم صادارت این کشور را در قالب کاغذ ، صنیع بسته بندی و تولیدات مختلف چوب را برای حداقل 100 میلیون مصرف کننده مستقیم و غیر مستقیم را در جهان پوشش میدهد. صنایع جنبی دیگر مانند انواع ماشین آلات و صنایع شیمیایی نیز مرتبط با این بخش از اقتصاد فنلاند می باشد. همچنین بیوشیمی و بیو تکنولوژی نیز بخشهای دیگر پیشرو در فعالیتهای مرتبط با جنگل در فنلاند هست.

فنلاند با اشتغال حداقل 50 هزار نفر در صنعت جنگل و جمعیتی بیش از این در زنجیره های بعدی این صنعت هم اکنون درآمدی بالغ بر 50 میلیارد یورو و یا 14% جی دی پی خود را بدست میاورد. این کشور قصد دارد ظرفیت این بخش را تا سال 2020 تا دو برابر حجم کنونی افزایش دهد. سالانه تا 140 میلیون یورو صرف تحقیق و توسعه شده و تلاش فنلاند دسیابی به نسل دوم بیوسوختها بوده و اخیرا این کشور برنامه توسعه بیشتر بیو اقتصاد خود را اعلام داشته است. 

 

روابط اقتصادی با ایران:

 

دو کشور ایران و فنلاند بر اساس سوابق موجود  روابط بازرگانی محدودی داشته اند، این روابط طی سالهای اخیر تابعی از تحولات در روابط کشورمان با کشورهای اتحادیه اروپا نیز بوده است. روابط تعریف شده اقتصادی و بازرگانی دو کشور تا سال 1381 هجری شمسی بصورت رسمی از طریق برگزاری کمیسیونهای مشترک اقتصادی و سرفصلهای تعیین شده در آن از نظم خوبی برقرار بود اما از آن سال طرف فنلاندی اعلام کرد شیوه برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی را مدلی قدیمی برای همکاریهای بازرگانی بین دو کشور دانسته و افزایش ارتباطات میان بخشهای خصوصی دو کشور راه حل مناسب تری در توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی فی مابین تلقی می کند. از این رو طی سالهای اخیر چند هیات تجاری از صاحبان بخشهای خصوصی دو کشور سفرهایی را به پایتختهای یکدیگر انجام داده اند و در این سفرها همایش توسعه روابط تجاری بین دو کشور نیز برگزار گردیده است.

حجم مبادلات تجاری بین دو کشور طی سالهای اخیر با نوساناتی همراه بوده که بخشی از آن تحت تاثیر رکود اقتصاد جهانی و بخشی دیگر تحت تاثیر تحریمهای اعمال شده علیه ایران بوده است.

         

اهم کالاهای صادراتی ایران به فنلاند در سالهای اخیر عبارت بودند از : کالاهای مصرفی ، مواد شیمیایی ، مواد دارویی و درمانی ، محصولات نساجی ، پارچه و نخ ،  پلاستیک خام ، تجهیزات حمل و نقلی ، تجهیزات اداری و مسکونی ، عطریات و پاک کننده ها ، مواد غذایی و حیوانات زنده ، آهن و فولاد ، مواد خام غیر سوختی .

اهم کالاهای وارداتی ایران از فنلاند طی سالهای اخیر عبارت بودند از : تجهیزات حمل و نقلی ، سیستم و تجهیزات مخابراتی ، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی ، کالاهای مصرفی ، کاغذ ، خمیر کاغذ و مقوا ، مواد نفتی ، مواد خام غیرخوراکی ، پلاستیک ، مواد شیمیایی و ابزار و تجهیزات.

 

 

 

 

اهم پیگیریهای اقتصادی سال 1396 با فنلاند :

 

1 - معرفی بیشتر ظرفیتها و برنامه های اقتصادی ایران به طرفهای فنلاندی و جذب شرکتهای موثر و علاقمند به سرمایه گذاری در ایران.  

2 - توافقات بدست آمده در حوزه های تخصصی علمی – پزشکی ، مدیرت تالابها ،  بیو تکنولوژی ، مهندسی آب ، بازیافت ، انرژیهای پاک و انرژیهای نو.

3 - کلیه توافقات انجام شده در مذاکرات سال 94 و 95  با فین پرو FinPro  ( سازمان صنایع و شرکتهای فنلاند) برای همکاری در انتقال تکنولوژی نفتی ، صنایع دریایی ، معادن ، ساخت بندر ، راه و ترابری ، کشتی سازی و انجام سرمایه گذاری در ایران و فنلاند.

4 –نهایی سازی و امضاء موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور

5 –امضاء موافقتنامه گمرکی بین دو کشور

6 –ارتباط  و همکاری مرکز زمین شناسی فنلاند با معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در باره افزایش 50 درصدی  محصول در واحد سطح بدون استفاده از آب و کود اضافی.

7 –همکاریهای  مربوط به تفاهم نامه بین سازمانهای زمین شناسی دو کشور

در بخش بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

8 -  ساخت بیمارستان برای بیماران صعب العلاج و سرطانی با همکاری فنلاند در ایران

9 -  همکاری شرکتهای فنلاندی و ایرانی در زمینه درمان سرطان و تولید داروهای خاص

 

10 - همکاری در مدیریت پسماندهای بیمارستانی

 

11 - انتقال تجربیات فنلاند در زمینه دندان پزشکی (بر اساس  اجرای طرح سلامت همگانی دندان در این کشور)

12- خرید تجهیزات پزشکی و تولید مشترک دارو

 

13- تبادل هیات بین دو کشور در حوزه بهداشت و درمان

 

14 - تشکیل گروه کاری مشترک برای ترسیم برنامه 5 ساله همکاری در حوزه پزشکی و بهداشت

 

در بخش حفاظت از محیط زیست

 

15 - اجرایی شدن مفاد یادداشت تفاهم همکاری در زمینه محیط زیست (در سفر وزیر کشاورزی و محیط زیست فنلاند به تهران در 8 الی 11 اسفند 94 - فوریه الی 1 مارس 2016)

 

16 - کمک فنلاند به ایران در زمینه مدیریت پسماند ، تولید انرژی از بایوماس و باگاس.

 

17 –توافقات مربوط به انرژیهای پاک و تجدید پذیر بین دو کشور

 

18 –همکاری دو کشور در بخش احیاء جنگل و کنترل آتش سوزی

 

در بخش ارتباطات و فن آوری اطلاعات

 

19- همکاری شرکتهای ایرانی فعال در حوزه ICT با نوکیا – آلکاتل با رویکرد جذب سرمایه و فن آوری در اجرای پروژه در ایران

 

20 - تسهیل همکاری شرکتهای اپراتور ایرانی و شرکت زیر ساخت ایران و سندیکای تولید کنندگان صنایع مخابراتی ایران با نوکیا – آلکاتل و سایر شرکتهای فنلاندی فعال در حوزه آی تی

 

همکاریهای بانکی

21 -  راه اندازی ارتباطات عادی بین بانکی دو کشور

22 –ترسیم نقشه راه روابط دو جانبه برای پنج سال آینده

 

صنعت ، معدن و تجارت

23 - فعال شدن بیمه های صادراتی دو کشور برای کمک به پروژه های دراز مدت تجاری

24- پیشنهاد طرف ایرانی برای سرمایه گذاری شرکتهای فنلاندی در تولید فولاد ، مس ، آلومینیوم ، معدن ، ماشین آلات معدنی ، هتل سازی ، صنایع مرتبط با محیط زیست و انرژیهای تجدید پذیر

25 –امکان سرمایه گذاری فنلاند در صنایع غذایی ایران

26 –پیشنهاد ایران برای سرمایه گذاری فنلاند در پتروشیمی ، نفت و گاز (سفارت فنلاند با وزارت نفت در ارتباط می باشد).

27 –موضوع خرید نفت خام و ال ان جی ایران از سوی فنلاند.

28 –پیشنهاد طرف فنلاندی برای پاک کردن سوخت گاز منازل.

29 –تبادل دانش فنی فنلاند در زمینه پتروشیمی.

30 –همکاریهای فنی دو کشور در زمینه صنایع بالادستی نفت و گاز.

 

علوم ، تحقیقات و فن آوری

 

31 - همکاریهای دو کشور در زمینه تحقیقات ، جنگلداری ، کشاورزی ، صنایع چوب ، فن آوری اطلاعات ، همکاری بین دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی

 

32 -  برگزاری دوره های مشترک دکترا

 

33 -  امکان انتقال تجربه از فنلاند به ایران در زمینه مدیریت صحیح ارتباط بخش تحقیقات با بخش خصوصی فعال در حوزه صنعت

 

34 - تحقیقات مشترک دانشگاهها ، تبادل استاد و اجرای پروژ های مشترک

 

35 -  پیشنهاد طرف فنلاندی برای کمک به دیجیتالی کردن مدارس ایران ( پیشنهاد یک شرکت حاضر در هیات وزیر تجارت فنلاند در سفر به تهران).

 

در حوزه اقتصاد ، دارائی و سرمایه گذاری ایران

 

36 - موافقتنامه همکاریهای گمرکی و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

 

37 - تشکیل گروه کاری پیگیری همکاریهای دو جانبه در این بخش

 

 

در حوزه نفت و گاز

 

38 - همکاری شرکتهای فنلاندی با طرفهای ایرانی در زمینه های بهینه سازی مصرف انرژی و انرژی های پاک

 

39 -  پیشنهاد طرف ایرانی برای سرمایه گذاری فنلاند در پروژ های پتروشیمی ، نفت و گاز.

 

40 -  پیشنهاد طرف ایرانی برای خرید نفت خام از سوی فنلاند.

 

41 -  پیشنهاد یکی از شرکتهای فنلاندی برای پاک کردن سوخت گاز منازل

 

42 -  دانش فنی شرکتهای فنلاندی در زمینه پتروشیمی

 

43 - همکاری فنی در زمینه صنایع بالادستی نفت و گاز

 

44- حمل و نقل گاز و خرید ال ان جی از ایران

 

در حوزه وزارت نیرو

 

45 –کلیه طرحهای مربوط به انرژیهای جدید ، خورشیدی ، بادی ، زمین گرمایی و مدیریت جامع منابع آب و کاهش مصرف آب

 

46 - توافقات مربوط به انرژیهای پاک و تجدید پذیر فی مابین فنلاند و ایران

 

وزارت کشاورزی

47 –برنامه خرید ماشین آلات کشاورزی فنلاند از سوی شرکت جهاد سبز(مکانیزاسیون – خط تولید یا واردات کمباین و تراکتور)

48 -  انتقال تجارب و فن آوری مربوط به کنترل و مهار آتش سوزی در جنگل و احیاء جنگلها

49 -  همکاری در آموزشهای کشاورزی و تبادل تجارب در تولید بذرهای اصلاح شده

50 -  برنامه  فنلاند برای وارادات خشکبار ، میوه و آجیل از ایران

51 –برنامه مبارزه با آفات گیاهی و کشاورزی با روشهای بهتر و کم خطر تر برای محیط زیست و خرید سمهای کم خطر از فنلاند.

 

 

 

مهمترین سفرهای متقابل انجام شده بین دو کشور در بخش اقتصادی طی سالهای گذشته بشرح ذیل بوده اند:

 

- سفر آقای لینتو معاون قائم مقام در امور اقتصادی وزارت امور خارجه فنلاند به ایران بمنظور برگزاری دور پنجم کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور  در سال 1381

- سفر آقای خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به فنلاند در سال 1381

- سفر اقای ویلن وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند به ایران بمنظور امضای موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری مشترک در سال 1381

- سفر آقای خاموشی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع  و معادن ایران به فنلاند در سال 1383

- سفر هیات بازرگانی و بانکی 22 نفره از فنلاند به ایران در سال 1385

- سفر آقای غضنفری رئیس وقت سازمان توسعه تجارت ایران در راس یک هیات از بخش خصوصی به فنلاند در سال 1387

- سفر جناب آقای محمدعلی جوادی معاون محترم وزارت کشاورزی ایران به فنلاند و دیدار با قائم مقام وزارت کشاورزی و جنگلداری فنلاند (5-8 خرداد 93)

- سفر سرکارخانم ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به فنلاند در تاریخ 16 شهریور 94

- سفر آقای ماتی آنتونن معاون اقتصادی وزارت خارجه فنلاند و هیات همراه به ایران در تاریخ 2 آبان 94

- سفر آقای ریستو آرتیوکی مدیر کل کشاورزی فنلاند به ایران در تاریخ 15 شهریور 94

- سفر خانم لنتیا توی وی کا وزیر وقت تجارت خارجی  و توسعه فنلاند و هیات 100 نفره همراه به ایران در 16 آذر ماه 94

- سفر آقای کیمو تیلکاینن وزیر کشاورزی و محیط زیست فنلاند و هیات همراه به ایران در اسفند 94

- سفر جناب آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه به فنلاند در خرداد سال جاری

-سفر هیات 60 نفره اتاق بازرگانی ایران به ریاست جناب آقای جلائی پور رئیس اتاق به فنلاند در خرداد سال جاری در معیت جناب آقای ظریف

-سفر جناب آقای نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی به فنلاند

-سفر اتاقهای زنجان و سنندج به فنلاند به ریاست روسای اتاقهای مذکور

-سفر هیات وزارت ارتباطات به سرپرستی جناب آقای واعظی به فنلاند

-سفر جناب آقای هاشمی وزیر محترم بهداشت به فنلاند

-سفر هیات اقتصادی فنلاند به ریاست آقای موکانن وزیر تجارت خارجی و توسعه  در معیت رئیس جمهور این کشور به ایران

-سفر هیات اقتصادی به سرپرستی فین ورا جهت پیگیری امور اقتصادی فی مابین به ایران

-انجام سفرهای متعدد اقتصادی – تجاری – سرمایه گذاری از سوی بخش های خصوصی دو کشور در راستای اجرایی کردن توافقات بدست آمده. 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطيلات سفارت  | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر