سفارت جمهوری اسلامی ایران - هلسینکی

اطلاعات کلی
معرفي كشور استوني
 اطلاعات كلي و موقعيت جغرافيايي
جمهوري استوني( Republic of Estonia) كشوري است واقع در شمال اروپا وشرق درياي بالتيك  با 45227 كيلومتر مربع مساحت؛ از شمال با خليج فنلاند؛ از شرق با روسيه ؛ از غرب با درياي بالتيك و از جنوب با لتوني همسايه مي باشد.
جمعيت اين كشور در حدود440/1 ميليون نفر و معادل 31 نفردر هر كيلومتر مربع برآورد شده است.1/65 در صد از جمعيت اين كشور را  استونيايي  ؛ 1/28 در صد را  روسي ؛ 5/2 در صد اوكرايني ؛5/1درصد  بلاروسي ؛ 1در صد فنلاندي و 8/1 درصد ساير مليت ها تشكيل مي دهند.
69 در صد مردم در نقاط شهري و31 در صد در نواحي روستايي زندگي مي كنند.
استوني از آب و هواي مرطوب و خنك برخوردار است.دماي هوا در زمستان گاهيبه 32 درجه زير صفر مي رسد. اين در حالي است كه در فصول گرم بندرت دما از سي درجه سانتيگراد تجاوز مي نمايد.
پايتخت استوني شهر تالين با جمعيت 408 هزار نفر مي باشد.اين شهر حدود 2/159 كيلومتر مربع مساحت دارد و شهري بندريست ودر شمال اين كشور در نزديكي خليج فنلاند واقع شده است.اين شهر كه به عنوان پايتخت فرهنگي اروپا در سال 2011 نيز معرفي شده بود در فهرست آثار جهاني يونسكو قرار داشته و جزء ده شهر برتر ديجيتال دنيا مي باشد در گذشته نام اين شهر كلون بوده است و شريف ادريسي مورخ مسلمان در آثار خود به اين شهر اشاراتي نموده و آن را مانند قلعه كوچكي توصيف نموده است.واژه امروزي تالين در زبان استونيايي معني قلعه دانماركي مي دهد.
شهر هاي اصلي استوني عبارتند از : تارتو با 101 هزار نفر و ناروا با 73 هزار نفر.
80 در صد مردم استوني داراي مذهب پروتستان و بقيه ارتدوكس و كاتوليك مي باشند.زبان رسمي استونيايي و روز ملي آن كشور 24 فوريه مي باشد.
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطيلات سفارت  | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر