سفارت جمهوری اسلامی ایران - هلسینکی

صدور شناسنامه برای افراد زیر 15 سال

صدور شناسنامه براي افراد زير 15 سال

 برای کلیه افرادی که دارای پدر ایرانی هستند و در خارج از کشور متولد شده‌اند می‌توان بر اساس بند 2 ماده 976 قانون مدنی شناسنامه ایرانی درخواست نمود. لذا والدین محترم می‌توانند در اولین فرصت با ارائه مدارک ذیل جهت صدور شناسنامه فرزند خود به سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی مراجعه نمایند.

مدارک لازم:

1- تكميل فرم مشخصات فردی[168/1]

2- تکمیل فرم درخواست صدور شناسنامه برای فرزند یا فرزندان زیر 15 سال[168/21]

توجه: (این فرم باید توسط پدر یا ولی قانونی طفل تكمیل و امضا گردد.)

3- اقامت داشتن در حوزه این نمایندگی و ارائه یک برگ تصوير از گذرنامه یا کارت اقامت فنلاندی (پشت و رو)

4- اصل گواهی ولادت (Birth Certificate) صادره از  Maistraatti  به زبان انگلیسی

5- اصل شناسنامه پدر و مادر که واقعه ازدواج در آن درج شده باشد.

6-اصل یا یک کپی از کارت ملی پدر و مادر

7- واریز مبلغ 20 یورو به حساب شماره Danske Bank FI66 80001101878545 سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی و ارسال اصل رسید بانکی آن

 

تذکرات مهم:

- متولدین ایران فاقد گواهی ولادت می‌بایست پس از تنظیم وکالت‌نامه(به زبان انگليسي) نزد Notar  و تأييد وزارت امور خارجه فنلاند و تأیید نمایندگی و ترجمه و تأیید آن در ایران و ارائه ساير مدارک مربوطه (اقرارنامه والدین، تصاویر برابر اصل شده شناسنامه والدین، عکس و ... ) موضوع را مستقیماً از طریق اداره کل ثبت احوال امورخارجه و محاکم قضایی ایران جهت اثبات نسب پیگیری نمایند.

- چنانچه در گواهی تولد، نام فرزند، غیر مجاز و نام خانوادگی غیر از نام خانوادگی پدر نوشته شده باشد، شناسنامه ایرانی با یکی از نام‌های مجاز و طبق نام خانوادگی پدر (تغییر در گواهی تولد به نام خانوادگی پدر) صادر خواهد گردید.

-شناسنامه ایرانی پس از تغییر نام خانوادگی غیر مجاز به نام خانوادگی پدر در گواهی تولد خارجی صادر خواهد شد.

- در صورت تفاوت مشخصات والدین در گواهی ولادت مولود با مشخصات مندرج در شناسنامه‌های ایرانی، والدین می‌بایست با ارائه مدارک نزد مقامات کشور محل اقامت خود نسبت به اصلاح یا اخذ گواهی ولادت مورد قبول نمایندگی اقدام نمایند.

- هموطنانی که در خارج از کشور مشخصات خود را (نام یا نام خانوادگی یا تاریخ تولد خود را) تغییر داده‌اند، مطلع باشند كه ملاک عمل در ایران، شناسنامه ایرانی است و چنانچه این تغییرات توسط سازمان‌های فوق صورت گرفته و در قسمت توضیحات(صفحات آخر) شناسنامه ایرانی درج گردیده قابل اجرا است و تغییر دیگری غیرقابل قبول و اجرا  است. این افراد برای رفت و آمد به ایران با رعایت توصیه‌های اعلام شده، هیچ مشکلی ندارند و می‌بایست در هنگام ورود و خروج از ایران فقط گذرنامه ایرانی خود را که بر اساس شناسنامه ایرانی صادر گردیده به پلیس فرودگاه در کشورمان ارائه دهند. پس از آن در آخرین مرحله خروج و فقط در هنگام سوار شدن در هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی به منظور جلوگیری از بازگرداندن مسافران(Deport) اقدام به بررسی روادید یا کارت اقامت معتبر مسافران می‌نمایند. بنابراین چنانچه نام یا نام خانوادگی و تاریخ تولد مسافر با کارت شناسايي و یا مدرک خارجی وی مطابقت نداشته باشد کافی است عکس یا یکی از مشخصات وی با گذرنامه ایرانی نامبرده مطابقت داشته باشد و مأمور مربوطه از عدم بازگرداندن مسافر اطمینان حاصل  نماید. ضمناً در هنگام ورود و خروج از مرزهای ایران فقط از گذرنامه و مدارک ایرانی خود استفاده نموده و از ارائه مدارک غیر ایرانی و غیر ضروری خودداری نمایند.

- چنانچه ازدواج والدین در نزد مقامات ایران ثبت نگردیده، ابتدا می‌بایست ازدواج ثبت و در شناسنامه والدین درج گردد. (به بخش مدارک مربوط به ازدواج مراجعه گردد)

- اگر مادر مولود به هر دلیلی حاضر به حضور در نمایندگی و امضاي دفاتر رسمی ازدواج نباشد، بنا به درخواست پدر و با ارائه مدارک مربوطه به صورت یک طرفه با درج نام کوچک مادر و بدون ذکر مشخصات شناسنامه‌ای مادر، شناسنامه فرزند صادر می گردد.

- والدینی که شناسنامه آن‌ها قدیمی است و یا به طور کلی فاقد شناسنامه جدید هستند لازم است شناسنامه خود را تعویض (طبق شرایطی که در بخش تعویض شناسنامه اعلام شده) و یا اگر شناسنامه آن‌ها مفقود و یا مخدوش است، (طبق شرایطی که در بخش مربوطه اعلام شده) نسبت به رفع آن ها اقدام نمایند. جهت تسریع در کار و برای تعویض یا صدور المثنی شناسنامه، متقاضیان می‌توانند بستگان خود را در این زمینه به‌ عنوان وکیل تعیین تا آنان مراتب را مستقیماً درایران پیگیری نمایند. در این رابطه لازم است اصل وکالت‌نامه به همراه چهار قطعه عکس که توسط نمایندگی ممهور گردیده است به ایران ارسال شود. چنانچه شناسنامه نزد بستگان در ایران است لازم است به طریق اطمینان بخشی برای شما ارسال و سپس به نمایندگی ارائه گردد.

- به منظور جلوگیری از مشکلات حقوقی و به لحاظ این که جهت درج واقعه تولد نیاز به اصل شناسنامه والدین می‌باشد، لازم است که هر دو جلد شناسنامه پدر و مادر همراه با سایر مدارک ارائه گردد.

ملاحظات:

- براساس ماده 20 قانون ثبت احوال، انتخاب نام با اعلام کننده واقعه ولادت بوده و عناوین، القاب و نام های زننده و مستهجن و نامناسب با جنس فرزند ممنوع است. در این خصوص به کتابی تحت عنوان « نام‌نامه» در بخش كنسولي، و يا به سایت سازمان ثبت احوال کشور (انتخاب نام نوزاد) مراجعه نمائيد.

- انتخاب اسامی همنام در یک خانواده مجاز نيست. (مانند حسن برای دو فرزند یک خانواده)

- اسامی مغایر با جنس مولود، دارای معنی نامناسب، غیر ایرانی، غیرمصطلح و یا دارای ترکیب غیرمتعارف از دو نام (ناهمگون) مورد پذیرش نخواهد بود. (مانند سارا سوزان، رابرت حسن و ...)

- نام انتخاب شده نباید مغایر با ارزش‌های فرهنگی، مذهبی و یا ملی کشور باشد.

- ضروری است والدین محترم قبل از دریافت گواهی ولادت در خصوص مجاز و یا غیرمجاز بودن نام انتخابی با بخش کنسولی سفارت هماهنگی لازم را به عمل آورند.

- از آن جايي كه پس از صدور شناسنامه تغییر نام به سادگی امكان‌پذیر نیست، مناسب است در هنگام نام‌گذاری تمامی جوانب امر به ویژه رعایت فرهنگ  ایرانی- اسلامی، و شخصیت آینده طفل خود را مد نظر قرار دهید.

- چنانچه نام مولود از اسامی ممنوعه یا غیرموجود در فهرست اسامی باشد، اعلام کننده (پدر یا مادر) می‌توانند ضمن هماهنگی با مأمور صدور شناسنامه با درج درخواست (با تغیییر نام فرزندم از ....... به ........... موافقت دارم.) در ظهر گواهی ولادت نسبت به انتخاب نام مجاز اقدام نماید. چنانچه پدر یا مادر مولود به دلایل مختلف اصرار بر صدور شناسنامه با نام غیرمجاز یا غیرموجود در فهرست اسامی داشته باشد، می‌توانند با تنظیم و ارائه درخواست کتبی به مأمور صدور شناسنامه برای استعلام و اخذ از سازمان ثبت احوال کشور اقدام نمایند. بدیهی است تا حصول نتیجه صدور شناسنامه به تعویق خواهد افتاد.

- در صورتی که پدر فرزند سید باشد لازم است سیادت فرزند نیز همراه نام انتخابی درج شود. برای فرزندان دختر این سیادت می تواند به یکی از دو صورت «سیده + نام» و یا «نام + سادات» مانند این نمونه باشد «سیده مریم» و یا  «مریم سادات»

- اقلیت‌های مذهبی ایرانی می‌توانند نام فرزند را براساس مذهب خود انتخاب نمایند.

- حضور پدر و مادر فرزند (در صورت ثبت ازدواج در شناسنامه) برای امضای دفاتر ثبت کل وقایع الزامی است.

- کلیه صفحات شناسنامه پدر و مادر می‌بایست بدون خط خوردگی، خدشه یا ایراد باشد. چنانچه مندرجات هر یک از شناسنامه‌ها مخدوش یا دارای اشکال باشد صدور شناسنامه تا رفع اشکال به تعویق خواهد افتاد.

- مشخصات ازدواج پدر و مادر در شناسنامه‌ها می بایست یکسان و با یکدیگر مطابقت داشته باشند. چنانچه مشخصات ازدواج مندرج در صفحه دوم شناسنامه والدین با یکدیگر مطابقت نداشته باشد، ارائه اصل سند رسمی ازدواج الزامی است.

- تاريخ ثبت ازدواج والدين مي‌بايست حداقل شش ماه قبل از تاريخ تولد مولود باشد. چنانچه ازدواج والدين ثبت و در شناسنامه‌ها نيز درج شده ولي فاصله تاريخ ازدواج با تاريخ ولادت فرزند کمتر از شش ماه باشد، صدور شناسنامه تنها با حضور والدين صورت مي‌پذيرد.

- پدر و مادري که ازدواج و سپس طلاق آن‌ها در شناسنامه‌ها ثبت شده ولي مادر به تنهايي متقاضي صدور شناسنامه براي فرزند باشد، به شرط آن که تاريخ ولادت مولود حداقل شش ماه بعد از تاريخ ازدواج و حداکثر دو ماه بعد از تاريخ طلاق باشد (ماده 1159 قانون مدني)، مي‌بايست سند حضانت فرزند که قبلاً توسط پدر مولود و يا دادگاه ايراني به مادر اعطا شده است همراه مدارک به مأمور کنسولي ارائه شود. اگر دادگاه حضانت مولود را به مادر اعطا نکرده باشد حضور پدر و يا ارائه وکالت نامه رسمي و اصل شناسنامه وي براي صدور شناسنامه فرزند الزامي است.

- اگر ازدواج پدر و مادر ایرانی به ثبت نرسیده باشد (صفحه دوم شناسنامه‌ها نانوشته باشد) و امکان ثبت ازدواج نیز میسر نباشد، صدور شناسنامه تنها با حضور والدین صورت می پذیرد. در این رابطه در نمایندگی اقرارنامه رابطه زوجیت تنظیم و برای تأیید آن همانند تأیید امضاي ایرانیان هزینه دریافت می گردد.

- چنانچه پدر و مادر خارجی که ازدواجشان به ثبت نرسیده و متقاضی صدور شناسنامه برای فرزند خود هستند می‌بایست هم زمان نسبت به ارائه درخواست ثبت ازدواج و صدور شناسنامه ایرانی برای مادر خارجی فرزند نیز اقدام نمایند.(به بخش ثبت ازدواج مراجعه شود) در صورتی که مادر خارجی فرزند، حاضر به ثبت ازدواج نباشد، صدور شناسنامه  فرزند با درخواست پدر خواهد بود که در این صورت در قسمت مشخصات سجلی مادر مندرج در شناسنامه فرزند تنها نام کوچک مادر درج و در بقیه خانه‌های باقیمانده خط تیره کشیده می شود.

- چنانچه ازدواج پدر و مادر مولود ثبت و در شناسنامه‌ها نیز درج شده  است، ولی یکی از آن‌ها حاضر به ارائه شناسنامه‌اش نباشد، متقاضی می‌تواند ضمن ارائه شرح کتبی و در صورت امکان سند ازدواج برای شناسنامه فرزند ارائه درخواست نماید.

- اگر مادر ایرانی که ازدواج او با همسر ایرانی به ثبت نرسیده و به تنهایی متقاضی صدور شناسنامه فرزندش باشد، می‌بایست شخصاً یا از طریق نصب وکیل، درخواست خود را نزد مراجع قضایی داخل کشور مطرح و درخواست صدور حکم برای تنظیم سند و صدور شناسنامه نماید.

- در صورتی که فرزند، متولد خارج از فنلاند باشد؛ لازم است اصل و ترجمه فنلاندی گواهی تولد وی به تأیید سفارت کشور محل تولد در فنلاند و سپس وزارت امور خارجه فنلاند و یا به تأیید و ترجمه سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برسد.

- صدور شناسنامه برای فرزندانی که از مادر ایرانی و پدر خارجی متولد شده‌اند، ممکن نیست. در این خصوص می‌توان با درخواست کتبی مادر و ارائه اصل مدارک مربوطه فرزند، نام فرزند را در شناسنامه مادر درج نمود.

- صدور شناسنامه برای فرزندانی که مادر آنان خارجی است، پس از ثبت ازدواج والدین و صدور شناسنامه برای مادر انجام می‌شود.

- در مواردی که والدین تقاضای هم زمان صدور شناسنامه برای چند فرزند خود را داشته باشند لازم است که هنگام درخواست صدور شناسنامه ترتیب سن فرزندان (از بزرگ‌تر به کوچک‌تر) را اعلام نمایند.

- در صورت دو قلو بودن فرزندان باید ساعت و دقیقه تولد فرزندان مشخص باشد.

- پس از دریافت شناسنامه فرزند خود، مشخصات نوشته در آن (نام و نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد، مشخصات پدر و مادر، نام و مهر و امضای مأمور) را با مشخصات مندرج در شناسنامه‌های والدین و هم چنین گواهی ولادت مولود مطابقت دهید. چنانچه در شناسنامه صادره اشتباهی مشاهده نمودید، مراتب را در اسرع وقت به مأمور صادر کننده اعلام تا نسبت به اصلاح اشتباه  اقدام نماید.

توصيه هاي ضروري:

- صدور شناسنامه مجدد محدودیت قانونی دارد. لذا در حفظ و نگهداری آن دقت لازم را معمول فرمائید.

- درج هرگونه مهر، نشانه و نوشتار در شناسنامه‌های نوزاد (نمونه جدید) اكیداً ممنوع است

- دست بردن در مندرجات شناسنامه به هر صورت اكیداً ممنوع و با متخلفین برابر قانون رفتار خواهد شد.

- ودیعه گذاشتن شناسنامه به هر جهت و در هر جا ممنوع است.

-  در بخش کنسولی، هزینه ها فقط با کارت اعتباری و از طریق دستگاه دریافت می گردد.

-  بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران روزهای پنجشنبه از پذیرش مراجعین حضوری معذور می باشد.

- در صورت داشتن هر گونه سؤالی، می‌توانید همه روزه غیر از روزهای تعطیل از ساعت 15 لغایت 16 بعد از ظهر با شماره تلفن  90 46 41 42 09 (مسؤول بخش سجلی) تماس حاصل فرمائید.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطيلات سفارت  | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر