سفارت جمهوری اسلامی ایران - هلسینکی

درخواست صدور اولین کارت ملی

صدور کارت شناسايي ملي

  در اجراي ماده 2 و 38 قانون تخصيص شماره ملي ده رقمي به كليه اتباع ايران، هموطنان محترم مي‌توانند شخصاً با توجه به حوزه محل سكونت خويش به نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور مراجعه نموده و با ارائه مدارك موردنياز نسبت به صدور كارت شناسايي خود اقدام نمايند.

- اتباع ايرانی که به سن 15 سالگی رسيده اند باید درخواست کارت شناسائی ملی بنمایند.

- در صورتی که شناسنامه درخواست کننده عکسدار نباشد باید ابتدا برای [تعویض شناسنامه 15 ساله ها] یا [عکسدار کردن شناسنامه] اقدام نماید تا پس از دریافت شناسنامه جدید درخواست صدور کارت ملی بنماید.

مدت اعتبار اين کارت 7 سال ميباشد و اولين کارت يا کارت جديد در شرايط زير و در صورت درخواست متقاضی صادر مي گردد:

الف) درخواست صدور اولين کارت

ب) انجام تغيير مشخصات در شناسنامه دارنده کارت

ج) صدمه دیدن یا مخدوش شدن کارت

توضيحات:

- کارت های ملی که مدت اعتبار آن ها پایان یافته است، تا پایان سال 1396 معتبر است و نیازی به تجدید آن ها نیست.

 چگونگی و زمان تعویض کارت های ملی که مدت اعتبار آن ها پایان یافته است در هنگامی که لازم باشد به اطلاع هموطنان عزیز خواهد رسید.

- وصول کارت ملی يکی از اعضای خانواده، که همزمان درخواست صدور کارت شناسائی ملی نموده اند، دليل بر عدم صدور کارت برای ديگر اعضاء خانواده نیست. برای صدور کارت ملی مدارک به مرکز ارسال می شود. درنتيجه ممکن است کارت های اعضاء يک خانواده با فاصله زمانی واصل و سپس تحویل درخواست کننده شود.

صدور اولين کارت

كارت شناسايي براي كليه اتباع ايران و با درخواست متقاضي در شرايط زير صادر مي گردد:

- صدور اولين كارت پس از رسيدن به سن پانزده سال تمام انجام مي‌گيرد

- در صورت تغيير مشخصات شناسنامه

- در صورت تغيير نشاني محل سكونت متقاضي در ايران

- در صورت مفقود شدن كارت شناسايي

- در صورت مستعمل شدن كارت شناسايي

مدارك مورد نياز:

1- تكميل فرم مشخصات فردي [فرم شماره 168/1]

2- تكميل فرم درخواست كارت شناسايي ملي ويژه ايرانيان مقيم خارج از كشور [فرم شماره 168/45]

3- اقامت داشتن در حوزه اين نمايندگي

4- ارائه اصل شناسنامه جديد و يك نسخه تصوير کلیه صفحات «در صورتي كه در قسمت توضيحات شناسنامه مطالبي درج گرديده باشد، ارائه تصوير آن نيز ضروري است.

- رؤيت اصل شناسنامه و تأييد تصوير آن براي ارسال به مركز الزامي است و در صورت همراه نبودن اصل شناسنامه متقاضي انجام اين كار امكان‌پذير نمي‌باشد.

- افرادي كه شناسنامه آن‌ها قديمي است و يا به‌طور كلي فاقد شناسنامه جديد مي‌باشند، لازم است ابتدا شناسنامه خود را تعويض (‌طبق شرايطي كه در بخش تعويض شناسنامه اعلام شده‌) و يا اگر شناسنامه آن‌ها مفقود و يا مخدوش مي‌باشد، مجدداً شناسنامه تهيه نمايند. چنانچه شناسنامه آن‌ها جديد، ليكن فاقد عكس مي‌باشد، شناسنامه عكس‌دار گردد. جهت تسريع در كار و براي تعويض يا صدور المثني شناسنامه، متقاضيان مي‌توانند يكي از بستگان خود را در اين زمينه به‌ عنوان وكيل تعيين تا آنان مراتب را مستقيماَ در ايران پيگيري نمايند. چنانچه شناسنامه نزد بستگان در ايران است لازم است به طريق اطمينان بخشي براي شما ارسال و سپس به نمايندگي ارائه گردد.

5- ارائه دو قطعه عکس ۴×3 رنگی جديد، تمام رخ، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد که مشخصات (نام و نام خانوادگی) صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد.

6- واریز مبلغ 20 یورو به حساب شماره Danske Bank FI66 80001101878545 سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی و ارسال اصل رسید بانکی آن (ارائه رسید پرداخت الزامی می باشد)

 

-  بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران روزهای پنجشنبه از پذیرش مراجعین حضوری معذور می باشد.

- در صورت داشتن هر گونه سؤالی، می‌توانید همه روزه غیر از روزهای تعطیل از ساعت 15 لغایت 16 بعد از ظهر با شماره تلفن  90 46 41 42 09 (مسؤول بخش سجلی) تماس حاصل فرمائید.

ملاحظات:

1- اين كارت براي انجام امور كنسولي مخصوصاً صدور گذرنامه ضروري است و هم اكنون جهت انجام كليه امور بانكي، ثبتي و غيره از متقاضيان در داخل كشور درخواست مي‌شود.

2- بديهي است شناسنامه‌ها كماكان داراي اعتبار بوده و جهت ثبت ازدواج، طلاق، فوت، ولادت فرزندان و ساير امور به‌كار گرفته و نزد صاحبان آن باقي خواهد ماند . لازم به ذكر است پس از ارايه درخواست، ساير امور متقاضيان تا وصول اصل كارت ملي انجام خواهد شد.

3- با توجه به تعداد زياد متقاضيان و ارسال مدارك به مركز، كارت ملي معمولاً 8 ماه بعد از تحويل مدارك حاضر مي گردد.

4- حضور صاحب شناسنامه در محل نمايندگي به منظور شناسايي و تطبيق مدارك و عكس ارائه شده الزامي است.

5- چنانچه بعضي از افراد در ايران كارت شناسايي ملي اوليه (بدون عكس) اخذ نموده‌اند لازم است علاوه بر مدارك فوق تصوير كارت را نيز ارائه نمايند.

6- متقاضيان توجه نمايند پس از اخذ شناسنامه جديد و با ارايه مدارك مربوطه و اصل و تصوير شناسنامه جديد، درخواست كارت شناسايي ملي نمايند. بنابراين با شناسنامه‌هاي قديمي و يا مخدوشه صدور كارت مذكور امكان پذير نمي‌باشد. ابتدا شناسنامه جديد و اصل و سپس كارت ملي درخواست گردد.

7- چنانچه اصل گذرنامه يا شناسنامه همسر يا فرزند را با درخواست كتبي وي همراه داشته باشيد، قادر به اخذ كارت ملي ايشان مي‌باشيد.

نمونه درخواست كتبي براي اخذ كارت ملي همسر يا فرزند

 به علت گرفتاري كاري قادر به حضور در سفارت جمهوري اسلامي ايران در هلسینکی نمي‌باشم. لطفاً اصل كارت ملي اينجانب .............. را به همسر يا فرزندم ............... تحويل نماييد.

ضمناً اصل گذرنامه يا شناسنامه‌ام نيز همراه اين نامه ارسال مي گردد./

                                                                                                                                                 امضا / تاريخ

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطيلات سفارت  | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر