سفارت جمهوری اسلامی ایران - هلسینکی

ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

ثبت ازدواج مرد ايراني با زن خارجي

براساس بند 6 ماده 976 قانون مدنی این قبیل بانوان پس از ثبت ازدواج، تبعه ایران محسوب می‌شوند و برای آن‌ها شناسنامه و گذرنامه ایرانی صادر می‌شود.

متقاضيان ثبت ازدواج مي توانند، با تکميل و تحویل مدارک زير به سفارت، درخواست ثبت ازدواج نمايند. پس از بررسی مدارک توسط مسئول مربوطه و در صورت کامل بودن مدارک از طريق تلفنی که در فرم اعلام نموده اند از تاريخ حضور در سفارت برای امضاء دفاتر ثبت ازدواج مطلع مي گردند.

درصورتی که شناسنامه هرکدام از درخواست کننده ها المثنی باشد باید قبلا درخواست[صدور گواهی تجرد] بنماید.

مدارک لازم:

- تكميل فرم مشخصات فردي (فرم شماره 168/1)

- تكميل فرم ثبت ازدواج مرد ايراني و زن خارجی (فرم شماره 168/33)

- اقامت داشتن در حوزه اين نمايندگي و ارائه مدرک اقامتی

- اصل و تصوير گواهي ازدواج محلي، با مشخصات كامل پدر و مادر زوجين (اصل آن در نمايندگي ضميمه پرونده مي گردد.)

* متقاضياني كه ازدواج خود را در خارج از فنلاند ثبت كرده‌اند لازم است گواهي ازدواج محلي خود را به تأييد و ترجمه سفارت كشور محل ازدواج در فنلاند و سپس وزارت امور خارجه فنلاند و يا سفارت جمهوري اسلامي ايران در آن كشور برسانند

* ثبت ازدواج در نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در فنلاند، بدون گواهي ازدواج شرعي و تأييديه ثبت ازدواج نزد مقامات فنلاند (حتي زوجين ايراني) امكان‌پذير نيست. بنابراين متقاضيان مي‌بايست ابتدا ازدواج شرعي (در مساجد اعلام شده) و قانوني فنلاند (Maistraatti) را انجام و با ارائه مدارك كامل به نمايندگي مراجعه نمايند.

اصل گواهی تشرف زوجه (غیرمسلمان) به دین مبین اسلام  و تصوير آن و اصل و تصویر گواهي عقد شرعي صادره از مركز اسلامی رسالت

- در حال حاضر با مركز اسلامي رسالت در هلسینکی به شماره تلفن 09671881 در اين خصوص هماهنگي لازم به عمل آمده است.

- اصل گواهي پزشكي مبني بر نداشتن بيماري‌هاي واگيردار، اعتياد به مواد مخدر و ايدز براي زوجين كه از سوي پزشك خانوادگي و يا مراكز بهداشتي معتبر صادر شده باشد.

- درصورتي كه زوجين داراي فرزند هستند نيازي به گواهي پزشكي نيست.

* نمونه گواهي پزشكي جهت ثبت ازدواج:

 بدينوسيله گواهي مي‌شود طبق آزمايشات انجام شده از آقاي ........... فرزند ............ و خانم ......... فرزند .............. علايمي مبني بر ابتلا به بيماري‌هاي تالاسمي، ايدز و مقاربتي و هم‌چنين مصرف مواد مخدر و اعتياد مشاهده نمي‌شود.

* چنانچه پزشك شما فنلاندی است، گواهي با متن فوق به زبان انگلیسی یا فنلاندی صادر و پس از مهر و امضاي پزشك مربوطه، توسط NOTAR فنلاند تأييد گردد.

- اصل شناسنامه‌هاي جديد زوج

* دارندگان شناسنامه هاي المثني بايد از طريق نمايندگي و يا بستگان خود در ايران و مراجعه به حوزه صادر كننده شناسنامه فرد و اداره كل ثبت احوال امور خارجه (واقع در خيابان امام خميني، چهار راه شيخ هادي، تلفن 66090586 و يا 66707131 و اداره سجلات و احوال شخصيه وزارت امور خارجه (واقع در ميدان امام خميني، جنب موزه پست، ساختمان شماره 3 نسبت به تهيه و ارائه گواهي تجرد نيز اقدام و از طريق دورنگار 35868692410+ به نمايندگي ارسال نمايند.

* افرادي كه شناسنامه آن‌ها قديمي است و يا به طور كلي فاقد شناسنامه جديد هستند، لازم است ابتدا شناسنامه خود را تعويض (طبق شرايطي كه در بخش تعويض شناسنامه اعلام شده) و يا اگر شناسنامه آن‌ها مفقود و يا مخدوش است (طبق شرايطي كه در بخش المثني شناسنامه اعلام شده) المثني شناسنامه تهيه نمايند. چنانچه شناسنامه آن‌ها جديد اما فاقد عكس است (به بخش عكس‌دار نمودن شناسنامه مراجعه شود) شناسنامه عكس‌دار گردد. جهت تسريع در كار و براي تعويض يا صدور المثني شناسنامه، متقاضيان مي‌توانند يكي از بستگان خود را در اين زمينه به ‌عنوان وكيل تعيين تا آنان مراتب را مستقيماً در ايران پيگيري نمايند. چنان‌چه شناسنامه نزد بستگان در ايران است لازم است به ‌طريق اطمينان بخشي براي شما ارسال و سپس به نمايندگي ارائه گردد.

- ارائه 12 قطعه عكس زوجه با حجاب اسلامی و 4 قطعه عکس زوج.

* عكس ها بايد در قطع ۴×3 رنگی، جديد، يكسان، از نزديك و صورت كاملاً واضح و در حالت معمولي، غيرفوري، بدون كلاه و عينك، تمام‌رخ و از روبرو، بريده شده و زمينه پشت سر روشن، پشت نويسي شده شامل نام و نام خانوادگي، نام پدر، شماره شناسنامه و تاريخ تولد باشد.

* نظر به این که برای بانوان خارجی به واسطه ثبت ازدواج، هم زمان شناسنامه صادر می شود، این دسته متقاضیان بايد نسبت به تکميل فرم شماره 51/168 اقدام نمایند.

- اصل گواهی ولادت زوجه (Birth Certificate) صادره از Maistraatti که به زبان انگلیسی باشد.

* افرادی که در خارج از فنلاند متولد شده اند، می بایست گواهی ولادت را از کشور مربوطه اخذ و به تایید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آن کشور برسانند.

* چنانچه دارای فرزند هم هستند، برای صدور شناسنامه هر یک از آنها نیز به اصل گواهی ولادت (Birth Certificate) که توسط Maistraatti محل تولد صادر می شود، می باشد.

در صورت تمایل زوجه به برخورداری از نام خانوادگی زوج در شناسنامه ایرانی، تکمیل فرم شماره 209 الزامی است.(درصورتی که هنگام ثبت ازدواج محلی، زوجه از نام خانوادگی زوج برخوردار گردیده نیازی به تکمیل آن نمی باشد.)

- واریز مبلغ 18 یورو به حساب شماره Danske Bank FI66 80001101878545 سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی و ارسال اصل رسید بانکی آن

-  در بخش کنسولی، هزینه ها فقط با کارت اعتباری و از طریق دستگاه دریافت می گردد.

-  بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران روزهای پنجشنبه از پذیرش مراجعین حضوری معذور می باشد.

- در صورت داشتن هر گونه سؤالی، می‌توانید همه روزه غیر از روزهای تعطیل از ساعت 15 لغایت 16 بعد از ظهر با شماره تلفن  90 46 41 42 09 (مسؤول بخش سجلی) تماس حاصل فرمائید.

 ملاحظات:

کسانی که تاریخ تولد فرزندشان با تاریخ وقوع عقد کمتر از 6 ماه باشد لازم است که قبل از تهیه مدارک ذکر شده با بخش کنسولی سفارت به شماره تلفن 90 46 41 42 09 تماس برقرار نمایند

از آن‌جايي كه جهت امور ثبتي و تنظيم اسناد (صدور شناسنامه، ازدواج، ثبت فوت و ثبت طلاق) نياز به صرف وقت زياد مي باشد با توجه به مراجعه ساير افراد و امكان تداخل امور لازم است جهت كاري هاي فوق ساعت 30/8 صبح مراجعه نمايند.

مقدار مهريه ، شرايط و يا ديگر موارد مربوط به ازدواج مي بايست توسط مرجع اسلامي معتبر در گواهي عقد شرعي درج گردد.

زوجه همزمان با ارائه مدارک ثبت ازدواج مي بايست درخواست صدور شناسنامه ايراني نمايد. براي اطلاع از مدارک لازم براي صدور شناسنامه به قسمت "درخواست صدور شناسنامه براي همسر (خارجي) مرد ايراني" مندرج در بخش صدور شناسنامه رجوع نماييد.

در صورت درخواست صدور گذرنامه ايراني به بخش گذرنامه و رواديد، قسمت"صدور گذرنامه مشمول بند 6 ماده 976" مراجعه کنيد.

مواد قانوني مرتبط:

اصول دهم و سيزدهم قانون اساسي

مواد 976، 1040، 1043، 1074، 1078 تا 1101 و 1119 قانون مدني

مواد 10، 31 تا 34 و 42 قانون ثبت احوال

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطيلات سفارت  | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر