معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سردیس فردوسی، هدیه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت صدمین سال استقلال جمهوری فنلاند


  چاپ        ارسال به دوست

سردیس فردوسی، هدیه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت صدمین سال استقلال جمهوری فنلاند

سردیس فردوسی، هدیه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت صدمین سال استقلال جمهوری فنلاند

 

 

آیین رونمایی از سردیس فردوسی سراینده میهنی ایرانیان، گردهمایی شایسته ای شد از چهره های نامدار فرهنگی و سیاسی اسکاندیناوی تا یکی از شکوهمندترین جشن های یکصدمین سالگرد استقلال فنلاند رقم بخورد.
سال 2017 میلادی برابر با یکصد سالگی برپایی جمهوری در کشور فنلاند است و کشورهای گوناگون کوشیده اند تا در پاسداشت این رویداد تاریخی با مردم فنلاند همراهی ستودنی داشته باشند.
به ابتکار نمایندگی ایران هم، سردیس فردوسی بزرگ، آخرین ساخته استاد افشین اسفندیاری (عضو امنای بنیاد فردوسی) به عنوان نماد پیوند دو کشور از سوی ایران به مردم فنلاند پیشکش شد.
در آغاز آیین رونمایی تندیس فردوسی در فنلاند، ضرب و زنگ حماسی مرشد محسن شریفی، چنان فرهنگ دوستان را به وجد آورد تا ستایش ارزنده دکتر کامبیز جلالی سفیر ایران در هلسینکی از حکیم فردوسی، فرزند برومند ایران بیشتر به دلها بنشیند.
سپس میثم موحدفرد مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری فردوسی از جایگاه زبان پارسی در پیشینه زبان و ادب جهان یاد کرد و گفت: اگر فردوسی تنها نگاهبانی از زبان پارسی را به عنوان زبان کهن و کلاسیک جهان به انجام رسانده باشد، سزاوار جاودانه شدن همیشگی است.

سخنران ویژه این آیین، پروفسور همین آنتیلا مترجم فنلاندی شاهنامه و استاد دانشگاه درباره اثرگذاری اندیشه ژرف حکیم توس و شاهنامه، اثر سراسر اندرز وی در ادب جهان سخن گفت.
چاپ شاهنامه فردوسی، برگردان استاد همین آنتیلا به زبان فنلاندی، مهمترین انگیزه پیشکش سردیس فردوسی از سوی ایران به مردم فنلاند بود.

سخنرانی پروفسور یوکو کولا رئیس دانشگاه هلسینکی که با همراهی روسای دانشکده های گوناگون این دانشگاه و مدیران بلندپایه وزارت امور خارجه فنلاند انجام گرفت، دیباچه ای برای پرده برداری از نیم تنه فردوسی ساخته هنرمند برجسته ایرانی، استاد افشین اسفندیاری شد.

در بخش جنبی این آیین، نمایشگاه عکسی از میراث گنجینه ای شاهنامه آثاری از استاد سعید محمودی ازناوه با پشتیبانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران برپا شد.
همچنین نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی کشورمان به نمایش گذاشته شد که با استقبال میهمانان و ایران دوستان روبه رو شد.

در پایان با پیشکش لوح سپاس و تندیس فردوسی ساخته گروه فرهنگی هنری یادمان از مدیران ارشد دانشگاه هلسینکی و ایران شناسان فنلاندی تجلیل شد.

براساس این گزارش،سردیس فردوسی به سفارش و پشتیبانی نمایندگی کشور ایران در هلسینکی، چهارمین سردیس حکیم توس است که در هفت سال گذشته، پس از ثبت جهانی هزاره شاهنامه در یونسکو از سال 2010 تاکنون به تکاپوی بنیاد فردوسی ساخته شده و این تندیس با همکاری موسسه فردوسی توسی به کشور فنلاند پیشکش شد.

 


١٣:١٩ - 1396/01/24    /    شماره : ٣٢١١٢٣    /    تعداد نمایش : ٣٣٩٨خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري و تعطيلات سفارت  | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر